تبلیغات
شهدا - زندگی‌نامه مجاهد شهید آیت‌الله سید محمد رضا سعیدی
شهدا
سعی کنید قران انیس و مونستان باشد ، نه زینت دکورها وطاقچه های منزلتان شود ،بهتر است قرآن را زینت قلبتان کنید. شهید سید مجتبی علم
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 7 تیر 1390 توسط بنده خدا
سید محمد رضا سعیدی در دوم اردیبهشت 1308 شمسی در منطقه نوغان مشهد به دنیا آمد . دروس ابتدائی را نزد پدر به خوبی آموخت. هنوز نوجوانی بیش نبود كه لباس روحانیت را بر تن كرد،آن هم زمانی كه رضاخان قدرت را در دست داشت و می‌خواست با كشیدن چادر از سر زنان و عبا از دوش روحانیت كند و ایران را به دروازه‌ی تمدن جدید برساند .
سید تحصیلات خود را در حوزه‌ی مشهد نزد اساتیدی چون:ادیب نیشابوری ،شیخ‌هاشم و شیخ مجتبی قزوینی تكمیل كرد. در اواخر تحصیلات ،همسرش را كه از نواده‌های میرزای شیرازی ( پرچم‌دار مبارزه با استعماردر ماجرای تنباكو) بود انتخاب كرد، سید پس از پایان درس‌های مقدماتی حوزه، برای تكمیل دروس خود به شهر قم كه مركز علم بود هجرت انتخاب كرد سید پس از پایان درس‌های مقدماتی حوزه برای تكمیل دروس خود به شهر قم كه مركز علم بود هجرت كرد . آن روزها آیت‌الله بروجردی مرجع تقلید بود و سید از بدو ورود به قم در درس ایشان شركن كرد پس از آشنائی با جلسات درس امام (ره)از جمله شاگردان فعال و طراز اول ایشان گردید و سر انجام با عزمی راسخ و پشتكاری مداوم به درجه‌ی اجتهاد رسید.
در همان سال‌ها سید كه به دعوت مردم برای سخنرانی و تبلیغ به آبادان رفته بود روزی متوجه شد روزنامه‌هاو مجلات عكس ثریا ‌- همسر شاه – را با حالت‌های مختلف كه او را در پارتی‌ها و میهمانیهای داخلی و خارجی در حال مشروب خوردن و رقص نشان می‌داد،روی صفحه‌ی اول جلد خود چاپ كرده اند سید دیدن آن تصاریر در سخنرانی خود به شدت از ثریا انتقاد كرد و پس از آن دستگیر شد و اینچنین سید برای اولین‌بار زندان را تجربه كرد .
در محرم 1342 سید به همراه چند نفر از روحانیون و به دعوت شیعیان كویت برای شخنرانی در مراسم ماه‌هایمحرم و صفر به آن جا رفتند در همان ایام بود كه به دنبال سخنرانی كوبنده‌ی امام (ره) علیه اهانت شاه به روحانیت و علما ایشان توسط كماندوهای رژیم دستگیر شدند و نهضت خونین 15 خرداد آغاز شد . سید به همراه دیگر شاگردان امام (ره) هر كدام در حسینیه‌ی خود به نحوی جنایات رژیم شاه را افشا می‌كردند و ایرانیان مقیم كویت را از آن چه در ایران می‌گذشت مطلع می‌ساختند . سید سرانجام با لباس مبدل وارد ایران شد و نامه‌ای به این مضمون به امام (ره ) نوشت : (سیدی و مولای ، با قیافه‌ی منحوسی وارد قم شده‌ام و اجازه ملاقات می‌خواهم ) و بدین ترتیب سید با امام (‌ ره ) ملاقات كرد . امام (ره ) در این مدت از زندان آزاد شده بودند و تحت نظر در قم به سر می‌بردند . تا اینكه در مهر 1343 با به تصویب رسیدن لایحه‌ی كاپیتو‌لاسیون توسط نمایندگان مجلس ،امام (ره ) این بار فریادی از گذشته علیه این لایحه سر دادند و این امر باعث شد كه ماموران شاه ایشان را دستگیر و به تركیه تبعید نمایند . بعد از تبعید امام ( ره ) از تركیه به نجف،آیت‌الله سعیدی نامه‌ای به این مضمون به امیر عباس هویدا نوشت: ( شما خیال نكنید با انتقال آیت‌الله خمینی از تركیه به عراق می‌شود احساسات بر افروحته‌ی این ملت را خاموش كرد .)
سید از زمان تبعید امام به تركیه و نجف دیگر ایشان را ندید تا اینكه تصمیم گرفت برای ریدن امام به نجف سفر كند و اقداماتی را برای بازگشت امام انجام دهد . سید پس از بازگشت به ایران از طرف مردم تفرش برای سخنرانی دعوت شد چند روزی نگذشته بود كه تحمل عده‌ای كه حال و حوصله دردسر و مقابله با ماموران ساواك را نداشتند تمام شد و از تری دستگیری و شكنجه اطراف سید را خالی كردند سید وقتی ترس و دلهره‌ی آنها و خلوتی مسجد و جلسه‌ی سخنرانی رادید به قم بازگشت .
در اواخر سال 1344 بود كه مردم جنوب تهران از ایشان برای اقامه‌ی نماز جماعت و سخنرانی در مسجد امام بن جعفر ( ع )‌ دعوت كردند و ایشان نیز پذیرفت و به تهران آمد .اولین اقدام او تاسیس حوزه‌ی علمیه در كنار مسجد موسی ‌بن جعفر (ع ) بود اقدام بعدی سید تشكیل كلاس برای بانوان بود و او جزء اولین كسانی بود كه در آن زمان تعلیم و تربیت بانوان را آغاز نمود .
در زمانی كه با اعدام چند تن از اعضای هیئت‌های مؤتلفه و لو رفتن و دستگیری حزب ملل اسلامی و محكومیت آنان ، خفقان و وحشت بر كشور حاكم شده بود و حتی عده ای ادامه‌ی مبارزه و انتقاد علیه شاه را به صلاح نمی دانستند و سكوت كرده بودند شهید سعیدی در میان جمعیتی نزدیك به هزار نفر در مسجد موسی بن جعفر (ع) سكوت را با صدای بلند‌ش شكستSad ای مردم ، آمریكای استعمار‌گر به دست یهودی‌ها اداره می‌شود و خودجانسون هم یهودی است . ببینید در ویتنام چطور آزادی خواهان را با نام آن كه می‌خواهند صلحی بر قرار نمایند قتل عام می‌كنند)طبقه بندی: زندگی‌نامه مجاهد شهید آیت‌الله سید محمد رضا سعیدی قسمت اول، 
درباره وبلاگ

استفاده از مطالب وبلاگ با ذکر صلوات مانعی ندارد.

به نام خالق شقایق های سرخ
با گرامی داشت یاد وخاطره کبوتران
خونین بالی که تا عرش پر کشیدند و راه
زیستن را در شفق خونین شان به ما نمایاندند.
خدای سبحان را سپاسگذاریم که توفیق را رفیق
راهمان کرد تا در جهت ساخت وبلاگ و زنده
نگهداشتن یاد و خاطره های آن عاشقان،
قدم های کوچکی را برداریم «که دراز است
ره مقصد و من نو سفرم».
امیدوارم که حضرت جل و علا همه را مأجور قرار
داده و توفیق تداوم راه شهیدان را، بهره ما قرار دهد.«اشاءالله»
موضوعات
پیوند ها
پیوند های روزانه
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
سلام دوست عزیز مطالب این وبلاگ رو در چه حدی میبینی؟


نویسندگان
صفحات جانبی
ابر برچسب ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
لوگوی دوستان

-----------------------
----------------------- --------------- --------------- Future Google PR for mosafer-karbala.mihanblog.com - 0.00
 
قالب وبلاگ